Na początku 2012 roku planowane jest uruchomienie pierwszej wieży ekspozycyjnej marki Audi. W Berlinie trwają prace przy budowie 13-piętrowej automatycznej wieży, która na powierzchni ponad 22 tys. metrów kw. będzie prezentowała najnowsze modele koncernu.

Ekspozycyjne wieże samochodowe zostały po raz pierwszy zaprojektowane w 1997 roku przez konstruktorów niemieckiej firmy Nussbaum dla potrzeb zintegrowanej promocji marki Smart i do dzisiaj pozostają jednymi z najbardziej spektakularnych narzędzi marketingowych koncernów samochodowych. Wieże samochodowe to przeszklone konstrukcje liczące od kilku do kilkunastu kondygnacji, w których zaparkowane jest nawet kilkadziesiąt widocznych z zewnątrz samochodów. Za pomocą nowoczesnego systemu sterowanych komputerowo podnośników każdy z pojazdów w ciągu kilkudziesięciu sekund można przenieść do hallu budowli na parterze i zaprezentować klientowi.

- Budowane na planie kwadratu, prostokąta, krzyża lub wieloboku umożliwiają również szybką i ciekawą wizualnie zmianę ekspozycji: można zmieniać położenie samochodów w widocznej z daleka, wielopoziomowej witrynie w zależności od ich koloru, modelu lub innych pomysłów sprzedawcy – mówi Iwo Nowina Konopka przedstawiciel Nussbaum w Polsce. Dodaje, że w prestiżowych lokalizacjach konstrukcje tego typu zastępują tradycyjne salony sprzedaży.

- Z punktu wiedzenia zastosowanych technologii, wieże parkingowe są ekskluzywną wersją parkingu automatycznego. Łączą niezwykłą funkcjonalność wind i automatów platformowych z elegancją konstrukcji. Dlatego rozwiązania te stosuje wielu inwestorów, którym zależy na prestiżu inwestycji. Efektem są niezwykle ciekawe architektonicznie parkingi biurowe i publiczne – mówi Iwo Nowina Konopka.

Na całym świecie działa obecnie 130 samochodowych wież ekspozycyjnych – min. BMW, Mercedes-Benz, Opel, Ford, Mazda, Renault, Peugeot - wykonanych w oparciu o technologie i urządzenia niemieckiej firmy, która jest jednym z największych europejskich producentów platform, automatów parkingowych i wind samochodowych.

Zobacz jak działa wieża ekspozycyjna Nussbaum .